
Wystawy
Kiedy zdecydujesz się na pierwszą wystawę musisz liczyć się z ogromną dawką emocji, wrażeń, niezapomnianych przeżyć.
Wystawa jest świetną okazją na poznanie innych wystawców. Atmosfera, jaka panuje na wystawach jest niepowtarzalna.
Pierwszym krokiem jest wybranie wystawy na którą chcesz pojechać. Informacje na temat terminów polskich i zagranicznych znajdziesz na stronie www.fifeweb.org w zakładce „Show”. Na wszystkie wystawy w Polsce można zgłosić się drogą elektroniczną wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie związku, który organizuje daną wystawę. Na wystawy zagraniczne zgłasza się poprzez wysyłanie formularzu, dostępnego na stronie swojego klubu, na adres mailowy podany przez organizatorów. Po wysłaniu zgłoszenia pozostaje czekać na potwierdzenie przyjęcia na wystawę. Gdy go otrzymamy należy zapłacić za udział w wystawie, wpłacając odpowiednia kwotę na konto podane przez organizatorów. W przypadku wystawy poza Polską płaci się na miejscu.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wystroju klatki wystawowej. W Polsce najczęściej maja wymiary: 70cm wysokości x70cm szerokości x70cm głębokości. Istnieje także możliwość, za dodatkową opłatą, otrzymania podwójnej klatki, wtedy długość jej wynosi 140cm. Dekoracje to nic innego jak zasłonki, które nie są jedynie ozdobą, mają również służyć do przegrodzenia klatek z potencjalnym „sąsiadami”. Mocowanie jest dowolne (gumka, zazdroska okienna). Ważnym elementem jest podłoga, można użyć dywanika, wykładzinę łazienkową itp. Bardzo przydatna i wręcz niezbędna jest moskitiera, która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci przed wkładaniem palców do klatki kota. Pamiętaj również o włożeniu do klatki naczynia z wodą i jedzeniem. A w pobliżu watro mieć niedużą kuwetę. W razie jakiś pytań, zawsze można zwrócić się do hodowcy.
Przed wystawą kota należy odpowiednio przygotować i skrócić pazurki. Należy także wziąć od weterynarza aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota, nie wcześniej niż 3 dni przed wystawą. W dniu wystawy zabieramy ze sobą zaświadczenie od weterynarza, książeczkę zdrowia, dowód wpłaty za wystawę, na wszelki wypadek kopie rodowodu i wystrój do klatki.
Na miejscu przechodzi się kontrole weterynaryjną, odbiera kopertę z numerkiem kota i katalog. Po odnalezieniu przydzielonej klatki wystawowej, należy ją udekorować. Następnie należy sprawdzić w katalogu dane swojego kota. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, który sędzia będzie oceniał kota. Lista jest zazwyczaj przy ringu sędziowskim z podziałem danej kategorii i grupy kolorystycznej np. NFO VI. Gdy zostaje wywołany numer naszego kota zanosimy go do oceny.
Sędzia omówi ocenianego kota i swoje uwagi wpisuje do karty ocen, którą otrzymuje się na koniec wystawy. Na wystawach kot może otrzymać ocenę „doskonała”- EX w lokatach 1,2,3,4 przyznawane od najlepszego. Koty dorosłe walczą o certyfikat, który otrzyma tylko jeden. Certyfikaty są niezbędne do otrzymywania tytułów.Młodzież i kocięta otrzymują tylko oceny z odpowiednią lokat. Kastraty i kastratki nie są porównywane z innymi kotami. A kocury i kotki są oceniane oddzielnie. Jeśli w danym kolorze lub grupie są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia może wybrać najlepszego kota i przyznać mu tytuł Najlepszy w Kolorze- Best in Variety(BIV). Wybór kotów do finału odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny kotów danej grupy. Sędzia może wybrać z ocenianych kotów pół długowłosych jednego przedstawiciela i przedstawicielkę w każdej klasie wiekowej. Porównuje więc koty kilku ras np. maine coon, NFO, syberyjskie. Nominacja do BIS jest ogromnym wyróżnieniem. Po godzinnej przerwie odbywa się finał czyli BEST in SHOW. Wszystkie nominowane koty zaproszone są na ring, tam umieszczone w klatkach i prezentowane przez stewardów. W danej kategorii konkurują ze sobą koty różnych ras. Zespół sędziów wybiera najlepszych przedstawicieli grupy (kotki, kocury, młodzież 6-10, kociaki 3-6, mioty, kastraty i weterany), które otrzymują tytuł Best in Show. Potem najlepsze dorosłe koty danej kategorii walczą między sobą o tytuł Best of Best (najlepszego kota wystawy).
Na koniec należy odebrać z sekretariatu dyplom. Sprawdzić czy dane się zgadzają, czy jest wszystko wpisane i czy jest podpis sędziego.
A teraz wiedza w pigułce 😉
Klasy wystawowe:
- 01 – klasa Supreme Champion
- 02 – klasa Supreme Premior (kastraty)
- 03 – klasa Grand International Champion
- 04 – klasa Grand International Premior (kastraty)
- 05 – klasa International Champion
- 06 – klasa International (kastraty)
- 07 – klasa Champion
- 08 – klasa Premior (kastraty)
- 09 – klasa otwarta (powyżej 10 miesięcy)
- 10 – klasa otwarta (kastraty powyżej 10 miesięcy)
- 11 – klasa młodzieży (7 – 10 miesięcy)
- 12 – klasa kociąt (4 – 7 miesięcy)
Dodatkowe klasy wystawowe:
- 13a – klasa nowicjatu
- 13b – klasa kontrolna
- 13c – klasa determinująca – klasa do której należy zgłaszać koty do ustalenia koloru
- 14 – klasa kotów domowych
- 15a – klasa poza konkurencją (gość wystawy – nie podlega ocenie sędziowskiej)
- 15b – klasa hodowlana
- 16 – klasa miotów (minimum 3 kociaki z tego samego miotu)
- 17a – klasa weteranów – dla kotów w wieku od 7 do 10 lat
- 17b – klasa seniorów – dla kotów które ukończyły 10 lat
Certyfikaty do tytułów:
CACS Supreme Champion
CAPS Supreme Premior
CAGCIB Grand International Champion
CAGPIB Grand International Premior
CACIB International Champion
CAPIB International Premior
CAC Champion
CAP Premior
Tytuł Best in Show otrzymują:
-Najlepszy Dorosły kot każdej kategorii
-Najlepszy Kastrat każdej kategorii
-Najlepszy kot w klasie Młodzieży każdej kategorii
-Najlepszy kot w klasie Kociąt każdej kategorii
-Najlepszy Kot Domowy
-Najlepszy Miot
-Najlepszy Weteran
Inne wyróżnienia:
BIV Najlepszy w kolorze / Best in Variety- najlepszy kot w grupie kolorystycznej – porównywane są co najmniej 3 koty w danej grupie kolorystycznej.
NOM BIS Nominacja do BIS- sędziowie wybierają najlepszego kota z danej kategorii (w przypadku NFO jest to kategoria II). Sędzia może nominować po jednym: dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce, młodzieży i kociaku oraz kocurze i kotce w klasie weteranów, jeśli taka klasa jest obecna na wystawie.
BIC Best in Category- najlepszy w kategorii. Porównanie kotów z tytułem BIS z danej kategorii.
BOS Best opposite sex- najlepszy kot w Best In Show pod kątem płci w danej Kategorii (kot dorosły lub kastrat).
BOB Best of Best- najlepszy z najlepszych. Porównanie zwycięzców wszystkich czterech kategorii. Kot z tym tytułem jest najlepszym kotem danego dnia wystawy.
Certyfikaty do tytułów:
CAC Champion
CAP Premior
CACIB International Champion
CAPIB International Premior
CAGCIB Grand International Champion
CAGPIB Grand International Premior
CACS Supreme Champion
CAPS Supreme Premior
Tytuły wystawowe:
CH- Champion- kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAC od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAC kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
PR- Premior (kastraty) – kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAP od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAP kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
IC- International Champion – kot musi zdobyć trzy certyfikaty CACIB od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CACIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CACIB w innym kraju. Aby otrzymać certyfikat CACIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
IP- International Premior (kastraty) – kot musi zdobyć trzy certyfikaty CAPIB od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CAPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CAPIB w innym kraju. Aby otrzymać certyfikat CAPIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
GIC- Grand International Champion – kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGCIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGCIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGCIB w dwóch różnych krajach lub zdobyć osiem certyfikatów CAGCIB od 4 różnych sedziów w 2 różnych krajach podczas 8 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAGCIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
GIP- Grand International Premior (kastraty) – kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGPIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGPIB w dwóch różnych krajach lub zdobyć osiem certyfikatów CAGPIB od 4 różnych sedziów w 2 różnych krajach podczas 8 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAGPIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
SC- Supreme Champion – kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CACS od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CACS w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CACS w dwóch różnych krajach lub zdobyć jedenaście certyfikatów CACS od 6 różnych sędziów w 2 różnych krajach podczas 11 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CACS kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
SP- Supreme Premior (kastraty) – kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CAPS od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CAPS w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CAPS w dwóch różnych krajach lub zdobyć jedenaście certyfikatów CAPS od 6 różnych sędziów w 2 różnych krajach podczas 11 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAPS kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
Pozostałe tytuły:
JW Junior Winner – Kot musi zdobyć 5 x tytuł BIS w okresie między 4 – 10 miesiącem życia w klasach wystawowych 11 i 12. Tytuł „JW” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota.
WW World Winner – BIS na Wystawie Światowej – jest to tytuł dożywotni i pisany jest przed imieniem kota wraz z rokiem, w którym kot zdobył wyróżnienie.
SW Scandinavian Winner – BIS na skandynawskim odpowiedniku Wystawy Światowej – jest to tytuł dożywotni i pisany jest przed imieniem kota wraz z rokiem, w którym kot zdobył wyróżnienie.
DSM Distinguished Show Merit – O ten tytuł ubiegać się mogą koty dorosłe włącznie z kastratami uczestniczące w wystawach międzynarodowych FIFe. By uzyskać tytuł DSM kot musi minimum 10 razy uzyskać tytuł BIS lub BOS. Najkrótszy okres czasu między pierwszym a dziesiątym BIS/BOS wynosi dwa lata i jeden dzień. Tytuł „DSM” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota.
DVM Distinguished Variety Merit – O ten tytuł ubiegać się mogą koty dorosłe włącznie z kastratami uczestniczące w wystawach międzynarodowych FIFe. By uzyskać tytuł DVM kot musi minimum 10 razy uzyskać tytuł BIV. Najkrótszy okres czasu między pierwszym a dziesiątym BIV wynosi dwa lata i jeden dzień. Tytuł „DVM” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota. Liczą się oceny uzyskane od 1.01.2008 roku.
DM Distinguished Merit – Zdobycie tytułu Distinguished Merit (DM) jest uwarunkowane urodzeniem przez kotkę przynajmniej 5 kotów, które zdobyły tytuły International Champion/International Premior. W przypadku kocura – spłodzeniem przynajmniej 10 kotów, które zdobyły tytuły International Champion/International Premior. Ważne są wyłącznie tytuły zarejestrowane przez FIFe. Tytuł „DM” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota.
NW National Winner – Członkowie FIFe mogą nadawać tytuł National Winner (NW) co roku, według własnych, ustalonych kryteriów, które muszą być ogłoszone z wyprzedzeniem do roku, w którym mają być przyznawane te tytuły.
Po takiej bombie informacyjnej nie pozostaje nic innego jak wybranie się na pierwszą wystawę. Komplet zgromadzonych informacji to nie wszystko, bowiem najlepszym sprawdzianem będzie jednak zaprezentowanie kota przed sędziami. Bez obaw, wszyscy będą na pewno wyrozumiali i chętnie pomogą.
Do zobaczenia!